تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات


  رودبار جنوب، تالاب جازموریان لکه خوشرنگ آبی در نقشه جغرافیایی ایران است که این روزها چیزی جزء خشکی و ریزگرد برای ساکنان از آن باقی نمانده است.

  تالاب جازموریان با وسعت بیش از 204 هزار هکتار در جنوب شرقی ایران و بین استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان واقع شده است، میانگین ارتفاع از سطح دریا در آن 351 متر بوده و به صورت پهنه‌ای هموار شکل گرفته است.

  رودخانه‌های هلیل‌رود و بمپور ورودی‌های اصلی آب سطحی به این تالاب بوده‌اند و روزگاری تأمین‌کننده علوفه بیش از چندین میلیون دام و زیستگاه هزاران پرنده فصلی از سیبری و منبع اصلی کشاورزی و دامداری اهالی منطقه بوده است.

  تالاب جازموریان این روزها از بی‌آبی، خشکسالی و پدیده فاجعه‌آمیز ریزگرد و طوفان‌های خاک و ماسه رنج می‌برد، احداث سد مخزنی جیرفت روی رودخانه هلیل‌رود و سد انحرافی بمپور و برداشت بی‌رویه از سفره‌های زیرزمینی موجب تغییر در طبیعت این تالاب شده و کمبود بارش و خشکسالی را در پی داشته است.

  امید مردم به احیای تالاب و رونق زندگی در منطقه

  مردم بخش جازموریان یکی از بخش‌های این تالاب این روزهای سرد زمستانی از کمبود بارش و وزش طوفان‌های سهمگین و گرد و خاک رنج می‌برند.

  طوفان‌هایی که به گفته اکثر ساکنان بخش تمامی ندارد و روز به روز بیشتر می‌شود و زندگی را بر مردم بخش جازموریان سخت کرده است.

  یکی از ساکنان قدیمی بخش جازموریان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: سال‌ها پیش وضع زندگی ساکنان بخش این‌گونه نبود، فقر و بیکاری بیداد نمی‌کرد و به دلیل بارندگی فراوان، کشاورزی و دامداری رونق داشت و این چنین طوفان‌های خاکی وجود نداشت.

  وی افزود: اما چند سالی است به دلیل خشکی تالاب و بستن سد روی رودخانه‌های منتهی به تالاب، طوفان جایگزین بارش باران شده و زندگی را بر مردم دشوار کرده است.

  یکی دیگر از اهالی جازموریان بیان داشت: مردم در اینجا بسیار سخت زندگی می‌کنند به ویژه در فصل زمستان طوفان‌های سهمگین گرد و خاک امان مردم را بریده و موجب بیماری‌های تنفسی و چشمی فراوانی برای مردم شده است.

  احتمال آبگیری درصدی از تالاب در نیمه دوم سال

  محمود قانعی بخشدار جازموریان در این زمینه به خبرنگار فارس گفت: تالاب جازموریان در جنوب‌شرق کشور و در جنوب استان کرمان و غرب سیستان و بلوچستان قرار دارد و حوضه آبریز جازموریان با وسعت 69 هزار کیلومتر مربع است که نیمی از این حوضه در استان کرمان و نیم دیگر آن در استان سیستان و بلوچستان است.

  وی اظهار کرد: وسعت بخش آبگیر این تالاب بیش از سه هزار کیلومتر مربع است که توسط رودخانه‌های هلیل‌رود، بمپور و ده‌ها رودخانه فصلی دیگر آبگیری می‌شود، اما به دلیل احداث سد، بدون در نظر گرفتن حق‌آبه و چندین سال خشکسالی، آب این تالاب خشک شده است.

  قانعی ادامه داد: این تالاب تأمین‌کننده علوفه دامی سه استان جنوبی کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان است که هم‌اکنون به دلیل خشکسالی پوشش گیاهی آن ضعیف شده و خشکسالی‌های اخیر بر میزان آب و پوشش گیاهی این منطقه تاثیر منفی داشته است.

  وی گفت: آب این تالاب تا تابستان امسال کاملاً خشک شده بود و به علت بارندگی‌ها در نیمه دوم سال احتمال آبگیری درصدی از این تالاب بین‌المللی وجود دارد.

  آغاز کشت دیم بعد از 15 سال در منطقه جازموریان

  بخشدار جازموریان اظهار داشت: از آنجایی که شغل اکثر مردم حاشیه این تالاب دامداری و کشاورزی است با خشک شدن این تالاب و نابودی پوشش گیاهی لطمه بزرگی به اقتصاد و معیشت مردم این منطقه وارد شده است.

  قانعی عنوان کرد: در بحث احیا و آبگیری این دریاچه اقدامات خوبی انجام شده است که در سفر دو ماه پیش استاندار کرمان به جازموریان تأکید ویژه‌ای بر احیای این تالاب شد و در نشستی که با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در استانداری کرمان برگزار شد، برنامه‌هایی برای احیای این دریاچه ارزشمند مورد بحث و بررسی قرار گرفت. 

  وی تصریح کرد: زمین‌های حاشیه تالاب جازموریان به علت دارا بودن خاک حاصلخیز ظرفیت کشت انواع مختلف گیاهان زراعی و باغی را دارد و دارای خاک‌های بسیار مرغوب و حاصلخیز است.

  قانعی با بیان اینکه حاشیه این تالاب چراگاه انواع حیوانات اهلی همچون شتر، گاو و گوسفند است، خاطرنشان کرد: هنگام آبگیری، این تالاب پذیرنده انواع پرندگان مهاجر از شمال و جنوب کره خاکی است و همچنین زیستگاه امنی برای انواع حیوانات است.

  وی از آغاز کشت دیم بعد از 15 سال در منطقه جازموریان خبر داد و افزود: به علت بارندگی‌های اخیر و امیدواری مردم، شاهد زیرکشت رفتن 200 هکتار کشت دیم گندم در منطقه هستیم.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : تالاب ,جازموریان ,مردم ,منطقه ,زندگی ,کرمان ,تالاب جازموریان ,پوشش گیاهی ,استان کرمان ,انواع حیوانات ,هزار کیلومتر ,احتمال آبگیری درصدی ,

تبلیغات


  Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز چهار شنبه 3 خرداد 1396

تبلیغات

ads2

تبلیغات

ads3

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر